Test Sürüşü: Ford Turneo Custom

0
7847

Ticariturk.com Test Ekibinin  konuğu 8+1 kişilik dev otomobil olan Ford Turneo Custom’ un otomobil versiyonu. Geniş büyük güçlü ekonomik ve konforlu bir otomobil. Israrla otomobil diyorum çünkü bu bir minibüs değil otomobil ruhsatına sahip.

Ford Tourneo Custom‘ ın makyajlanan kasası ile karışımızda olan test aracımız  ile Mercedes-Benz Vito ve Volkswagen Caravelle için dişli bir rakip olarak duruyor. Ekonomik dizel motoru  altı ileri otomatik şanzımanı ve teknolojik altyapısıyla yenilenen Ford Tourneo Custom iç mekan hacmi VIP dizilimi koltukları ile dikkatleri üzerinde topluyor. Ve elektrikli açılır sürgülü kapılar yine Turneo Custom’ da aranan ama henüz mevcut olmayan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Hafif ticari sınıfta pazar payı olarak en büyük paylardan birine sahip olan Ford, VIP taşımacılık konusunda Alman rakipleri Mercedes-Benz Vito, Volkswagen Caravelle ve Peugeot Traveller ile aralarında farklar vardı. Makyajlanan Turneo Custom ile aranın epey kapandığını görüyoruz. Tabi Mercedes Vito’nun cam tavan-sunroof faktörünü ayrı tutuyoruz.

Aracın teknik özelliklerinden bahsetmeye devam edelim, Yenilenen Tourneo Custom, pazar payını arttırmak isteyen ve  sunduğu teknolojik yenilikler ile rakiplerinin gözünü korkutan Turneo Custom, beklenen satış hedeflerini neredeyse yakaladı.

 

Türkiye’de üretilen ve 8+1 versiyonuyla satılan Ford Tourneo Custom, uzun ve kısa şasi olmak üzere iki tip olarak satışa sunuldu. Ama motor seçeneği olarak 2.0 litrelik dizel motor sunuluyor. Paket seçeneği olarak 130 HP ve 170 HP’lik iki farklı modeli seçebiliyorsunuz.

Tourneo Custom’ın 6 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzıman seçeneği de mevcut.

Sürüş Özelliklerine geldiğimizde bir minibüsün alt yapısını kullanan  Tourneo Custom’ı kullanırken bu hissin yerini yüksek bir otomobil kullanma hissine dönüşüyor. Otomatik vites seçeneğine sahip ve hızlı ve sessiz bir geçiş sağlıyor. Aynaların görüş açısı gayet iyi.

Ayrıca otomobil olarak sunulan araçta, start-stop, geri görüş kamerası, ön yolcu ve şoför için koltuk ısıtma, şerit takip sistemi, yorgunluk uyarı sistemi ile birlikte otomatik park sistemi de konumlandırılmış. Ayrıca yolcu camlarının tümünde perde mevcut.

Ön tasarımda otomobil görüntüsü hakim olsa da minibüste ki kullanıcı detayları unutulmamış Torpido’nun üstünde iki göz ile kullanım alanı zenginleştirilmiş.

Ford Tourneo Custom her yerinde USB çıkışları mevcut neredeyse. Sürücüye ayrı , ön taraf yolcusuna ayrı  çıkışlar, VIP tasarım koltukların birbirine baktıgı düzendeki koltuklarda oturanlar da düşünülere her iki tarafa da ikişer adet, koltuk sırtında da ikişer adet USB çıkısı konumlandırılmış.

Koltuk konforuda gayet yerinde. Arka yolcu koltukları da ayarlanabiliyor, ortadaki koltukları yatırıp uzun yolculuklarda  servis masası olarak kullanabiliyorsunuz.

Aracı hem şoför olarak hem sağ yolcu hemde arka yolcu olarak deneme ve yaklaşık bin Km ile hem şehir içi hemde şehir dışında kullandık.

Şehirlerarası Kullanımı

Ford Tourneo Custom Şehirlerarası kullanımda  genelde 120 Km/s olarak kullandık. Hız sabitleyici ile yol aldığımıda gercekten farkını hissediyorsunuz. Aracın yüksek olması ve aynaların büyüklüğüde hesaba katıldığında içeri aldığı rüzgar sesi gayet düşük. kış lastiği kullanmamıza rağmen yine de  içeriye lastik ve yol sesi de gayet başarılı biçimde düşük olarak  yansıyor.

Şehirlerarası kullanımda 8.9 ve 9.2 100Km/L yakıt harcadık. Uzun yol keyfi gayet yerinde ve konforlu bir sürüşe sahip, Sağ koltukta oturuyorsanız ve hava soğuksa koltuk ısıtmanızı açarak yolun keyfini çıkarıyorsunuz.

Ama arka koltukta oturuyorsanız keyifli yolculuk kısmında yerinizi aldınız demektir. Koltuklar gayet rahat ve konforlu, birbirine bakan koltuklar sayesinde keyifli sohbetlerle  yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Arka koltukların orta koltuğunu servis masası olarak kullanırken aynı zamanda bagaja da ulaşım sağlıyorsunuz.

Şehir İçi Kullanımı

Tourneo Custom’ın İstanbulda yoğun trafikte kullanımı da gayet başarılı yüksek olması ve etrafa hakim olmanın verdiği rahatlıkla yolunuzu takip edebiliyorsunuz. Aracımı kısa şase olduğu için her alanda dar ve ara sokaklarda bile sürüş kolaylığı sağladı. Tabi geri görüş kamerası ve o harika görüntü kalitesi ise bu alanda size büyük destek veriyor.

Şehir içi ve bol trafikli İstanbul yollarında işini keyifle yapabiliyor görevini yerine getiriyor. Çift sürgülü kapısının olması ayrı bir avantaj sağlıyor. Tek sorun kasislerden çok yavaş geçmelisiniz. Süspansiyon sistemi sizi biraz fazla sallayabiliyor.

Şehir içi yakıt ekonomisi de kullanıcıya göre gittiğiniz yola değişmekle birlikte 9.4 100Km/lt olarak karşımıza çıktı.

Tourneo Custom İle Keşif

Sadece evden işe işten eve yada VIP taşımacılıkta otoyolları kullanmıyoruz. Elbette rota dışına çıktığınız artık o şehir kargaşasından kaçtığınız zamanlar olacak. Biz de Tourneo Custom ile bir kaçamak yaptık ve Anadolunun en sevdiği aracı anadolunun yollarına çıkardık. Köylerde  bahçelerde ve derin derin temiz oksijen alabileceğimiz tepelere yaylalara çıkardık.

Gördük ki sadece şehir için üretilmeyen Tourneo Custom burada da sizlere keyifli bir sürüş yolculara konforlu bir yolculuk sağlıyor. Tepeleri çıkıp virajları keyifle aldığınızda gerçekten yüksek ve sedan bir otomobil sürüş hissi ile karşılaşıyorsunuz.

Keyifli sürüşlere sahip olan Tourneo Custom’u bizler çok beğendik. Biz bu seyahatleri geniş aile konsepti veya VIP yolcu taşımacılığı olarak tasarladık. ve bu verileri elde ettik.

Sizlere de keyfini çıkmanız dileğiyle.

Oktay ERGİNOĞLU

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz