Test: Ford Ranger Wildtrak

0
8949

Test konuğu yenilenen teknolojisiyle hafif ticari araçtan daha çok bir keyif aracı olan Ford Ranger Wildtrak. Ticari kullanım ile birlikte şehirde ve arazide sürüş gerçekleştirdik. Hem günlük kullanımda hemde ticari alanda keyifle kullanacağınız bu aracı arazide de deneyimledik.

Bizi en fazla heyecanlandıran testlerden birindeyiz. Ford’un en çok satan pick-up modelinin en güçlü ve yüksek performanslı versiyonu olan yeni Ford Ranger Wildtrak ile gücü ve gücün hazzını hissetmeniz için direksiyona geçmeniz yeterli…

Hala SUV’lere rakip gösterilen Pick-Up dünyasına baktığımızda SUV’lerle sadece kaslı duruşu benzediğini anlatıyoruz sürekli. Pick-Up dünyasının başbaşka bir dünya olduğunu gösteren en büyük modellerden birisidir Ford Ranger Wiltrak. Yenilenen Ford Ranger Wiltrak diğer binek modellerde bulunan bir çok özellikli modellerinin esintilerini Pick-Up sınıfında ki modeline uyguladıklarını görüyoruz. Teknolojisi ve sürüş dinamiklerinin yanısıra, Off-Road ve günlük kullanımı için son derece ideal bir tasarıma sahip.

Ford markasının tasarım dilini yansıtan ızgara ve farlar, güçlü bir görünüme sahip sis farlarını barındıran tampon ve çok uzaklardan bile markanın eskimeyen hep dikkatleri üzerine çeken tasarım felsefesine sahip.

Yeni Ford Ranger Wildtrak’a logo ve tasarımlarla şık ve güçlü bir görünüm kazandırdı. Profilde yer alan çizgiler güçlü duruşunu desteklerken, önde ve arkadaki tamponlar araca daha iyi off-road yetenekleri kazandıracak şekilde tasarlanmış. Ranger Wildtrak’ın akıcı dış tasarımı, yeni çelik arka tampon ve stop grubuyla tamamlanıyor.

İç mekana girdiğinizde yaşam alanındaki genişliği konusunda kesinlikle çok ferah. Baş mesafenini yanı sıra koltukların oturuş pozisyonu gayet başarılı, görüş mesafeleri yeterli.

Orta konsolda, markanın diğer modellerinden yabancı olmadığımız gayet şık ve rahat kumanda edilebilen 8 inç’lik multimedya ekran yer alıyor. Kolayca kullanılabilen ekran, daha rahat kullanım için ön koltuklara daha yakın olacak şekilde konumlandırılmış. Sürücünün önünde yer alan hız ve devir saati göstergelerinin ortasında ise renkli 4.2 inç’lik beyaz zeminli çok fonksiyonlu bir ekran bulunuyor. Direksiyondan da kolayca yönetilebilen bu ekran, en gerekli sürüş bilgilerini sürücüye yansıtıyor. Yeni teleskopik ayarlı direksiyon kolonu ise her sürücünün ideal sürüş pozisyonunu yakalamasını sağlıyor.

İç tasarımda yine klasik Ford sağlamlığı, dizaynı ve premium dokunuşlu ürünleri karşımıza çıkıyor. Kullanılan malzemeler aracın yapısına göre dizayn edilmiş, kimi kısımları saf deri ve yumuşak. Bazı kısımları ise sert plastik ve krom dokunuşlarla şekillendirilmiş yapım ve yaşam tarzına göre bir pick up.

Bir arazi aracından binek otomobil malzeme kalitesi beklemek biraz ağır olacaktır. Ford Ranger Wildtrak ile çıkmış olduğunuz uzun yolculuklarda daha iyi anlıyorsunuz aracın iç tasarımı, sürüş pozisyonunuz ve kullanım rahatlığı size premium spor araç sürüyor hissi veriyor. 

Direksiyona geçtiğinizde sizlere yolculukta da keyif katacak gayet sportif ve konforlu bir direksiyonla karşılaşıyorsunuz. Yol bilgisayarı kontrolü ve media sistemi de Ford karakterinde ve gayet başarılı. Ana ünitede kol dayamanın altında sunulan USB girişi ve multimedia bağlantısı ile ses sistemi yeterli bir şekilde çalıyor. Şehir içinde trafikte ki günlük kullanım ile birlikte Off-Road maceralarından sonra bir ağacın altında dinlenirken keyifle müzik dinleyebilirsiniz.

Ford otomobillerde alıştığımız anahtarsız çalıştırma özelliği ve güvenlik destek sistemleri  Ford Ranger Wildtrak test aracımızda mevcut. Aracımızın hem asfalt zeminde hem de arazide sergilediği performansı, kusursuz yapım kalitesi ve yakıt ekonomisi değerleriyle, özellikle güvenlik konusunda son derece güvenli sürüş hissi sunuyor. Planlı fren uygulamalarıyla dik yokuşlarda sürüş hızlarını sabit tutarak, herhangi bir talihsizlikle karşılaşmadan inişin gerçekleştirilmesini mümkün kılmasıyla hayranlık uyandırıyor.

Sürüş destek sistemleri ve güvenlik destek sistemleri demişken Ranger Wildtrak’ta standart olarak sunulan yokuş iniş desteği, yokuş kalkış destek sistemine sahip. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip aracımızın ünitesi ise yeni bi-turbo 2.0 litre EcoBlue motoru 500 nm tork üreten 213 PS güc sunan yeni 10 vitesli otomatik şanzımana sahip.

Yeni Bi-turbo 2.0 litre EcoBlue motoru 10 ileri şanzımanı ile çok atak, vites geçişleri hissedilmeyecek kadar uyum içinde çalışıyor, anlık isteklerinize yanıt vermekte gecikmiyor. Sürekli dört çeker olarak ilerleyen Ranger Wildtrak beş farklı sürüş moduna sahip, Eco, Comfort, Sport, Manuel ve Offroad sürüş zeminine göre kullanıcı vites kolunun solunda yer alan buton sayesinde kolayca kontrol edebiliyorsunuz.

ŞEhirden sıkılıp kendinizi özgür doğaya bırakmak istediğinizde zorlu arazi sürüşlerinde orta torpido alt kısımda bulunan defransiyel kilitleme butonu ve yokuş iniş asistanına sahip. Yan tarafında bulunan çevirmeli buton yani sürekli dört çeker sürüş, 4H’ye getirdiğinizde orta diferansiyeli kilitleyebiliyorsunuz. Bu butona bastırarak 4L’ye aldığınızda ise daha zorlu arazi koşu ağır devir ile sürüş elde edebiliyorsunuz. Direksiyonun sol tarafından torpido kısmında bulunan arka diferansiyeli kilitleme butonunu aktif ettiğinizde ise Ranger Wildtrak’ın aşamayacağı kum, kar ya da çamurlu araziler de patinaj yapan tekerleklere fren uygulayarak kilitli diferansiyel kontrolünün de dahil olduğu güvenlik sistemleri arazi kullanımından keyif alanlar için son derece güvenli sürüş donanımları eşlik ediyor.

    Sonuç olarak her türlü zeminde güvenle özgürce sürebileceğiniz bir araç almak isteyenleriçin Yeni Ford Ranger Wiltrak en doğru tercihlerden biri. Hem şehir içinde hem şehir dışında hemde zorlu arazi şartlarında size büyük bir keyif katmak için yaratılmış resmen.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz