ÖZKA LASTİK TYREXPO’DA İZ BIRAKTI

0
299

Zirai ve iş makinesi lastikleri sektöründe güçlü üretimiyle Türkiye’nin sanayi devleri arasında boy gösteren ÖZKA Lastik, Singapur’da düzenlenen Asya’nın en büyük lastik fuarı TyrExpo’da tüm dünyadan sektör temsilcileri ile bir araya geldi. 6000’in üzerinde katılımcının yer aldığı TyrExpo’da ÖZKA Lastik, trendleri yakından takip eden yenilikçi ürün gamı ile dikkatleri çekti.

Lastik sektörü alanında tüm dünyadan sektör temsilcilerini buluşturan ve uluslararası öneme sahip olan TyrExpo, 8-10 Mart tarihleri arasında Singapur’da gerçekleştirildi. Fiziksel olarak fuarda yerini alan yerli ve milli marka ÖZKA Lastik, geniş ürün gamına sahip zirai ve endüstriyel lastikleri ile tüm dünyadan ziyaretçilerini karşıladı. ÖZKA Lastik, fuarda global trendleri, dünyanın en hızlı büyüyen lastik pazarı olan Asya pazarını ve çevre pazarları yakından takip etti.

Traktör arka, traktör ön, biçerdöver, sulama, bahçe-tarla, römork, iş makinası, forklift, kamyonet-minibüs ve askeri lastik kategorilerinde konvansiyonel ve radyal lastik gruplarında geniş bir ürün yelpazesi sunan ÖZKA Lastik, onlarca global markanın rekabet ettiği Asya pazarında 12 Milyon Euro üzerinde ticaret hacmine sahip. Marka, 2023 sonunda bu pazar payını Afganistan, Kazakistan, Pakistan, Yeni Zelanda ve Gürcistan’da yapacağı yeni anlaşmalar ile büyütme hedefinde. Fuarda konu ile ilgili açıklama yapan ÖZKA Lastik İhracat ve Dış Ticaretten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Kanık, ‘Asya ve özellikle Güneydoğu Asya, dünyada en hızlı büyüyen lastik pazarı. Doğu Asya ise talep konusunda gelişmekte olan bir pazar. Dünyada tarımsal ürün çeşitliliği ve tarımsal arazilerin özellikle organik tarıma elverişliliği açısından önemli bir potansiyel olan Asya pazarında geniş ürün gamımızla yer alıyoruz. Bölgede ürün gamı olarak konvansiyonel tarım lastiklerimiz öne çıkıyor. Önümüzdeki süreçte bu bölgede talebin daha da artacağına öngörerek Asya pazarına yönelik hedeflerimizi güncelliyoruz.’ dedi.

Yılda yaklaşık 1,5 milyon adet üretim

Her geçen yıl genişleyen satış & dağıtım ağı ile tüm dünyada büyümesini sürdüren ÖZKA Lastik, yılda yaklaşık 1,5 milyon adet üretim gerçekleştiriyor. İlk lastik üretimine başladığı 2005 yılında günlük 15 ton üretim gerçekleştiren ÖZKA Lastik’in günlük üretim kapasitesi geçtiğimiz yıl tamamlanan radyal lastik yatırımıyla birlikte %55’lik bir artış göstererek 220 tona ulaştı. Kapasitesinin %35’ini radyal lastik üretimine ayıran marka, yeni üretim bantlarının da devreye sokulmasıyla 2022 yılı sonunda bir önceki yılın cirosuna kıyasla 95% oranında büyüme gerçekleştirdi. ÖZKA Lastik’in en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Amerika, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İngiltere, Fransa, Romanya, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz