Sürücüsüz Kamyonun Tanıtımı Yapıldı

0
2817

Çin’de kamyon üretici devlet şirketi First Automotive Works Jiefang Co. Ltd (FAW Jiefang), sürücüsüz ağır iş kamyonu J7’yi tanıttı.

FAW Jiefang ve Kaliforniya merkezli yeni yapay zeka şirketi PlusAI tarafından birlikte geliştirilen L3 sürücüsüz kamyon modelinin, 2023 yılında ticari kullanıma girmesi öngörülen L4 modelinin temelini oluşturacağı belirtildi.
L3’ün sunduğu otomasyon, sürücülerin düşük hızda giderken ellerini direksiyondan veya gözlerini yoldan ayırmalarına olanak veriyor. L4 ise, genel olarak insan müdahalesi veya gözetimi gerektirmeyen, daha yüksek otomasyon düzeyine sahip bir model.

Yedi kamera, beş milimetre dalga radarı ve bir ışıklı radarın yanı sıra otopilot sistemi ile donatılmış olan J7. Otomatik sollama, şerit değiştirme, şerit ortalama, hız sabitleme, kör nokta izleme, engellerden kaçınma özelliklerine sahip.
Seri üretimi yapılacak otonom kamyon, L4 algoritmasını desteklemek için çalışırken düşük maliyetle büyük miktarlarda veri üretecek.

Sürekli otonom öğrenme özelliğine sahip L4 sürücüsüz kamyon modeli, Havadan Programlama (Over-the-Air) teknolojisiyle 2023’te ticari kullanıma girecek.
FAW Jiefan Başkanı Hu Hanjie, işbirliğinin, akıllı kamyonların geliştirilmesini hızlandıracağını ve Çin’deki akıllı otomobil endüstrisi zincirine ve akıllı ulaşım sistemine katkıda bulunacağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz