Yozgat’ta atıklardan madeni yağ üretilecek

0
860

Yozgat’ın Yerköy ilçesinde kurulacak tesiste atık yağlar işlenerek yılda 60 bin ton madeni yağ üretilecek. Nowa Enerji San. Ve Lmtd. Şti tarafından Yozgat’ın Yerköy ilçesi Saray Köyü sınırları içinde Atık Yağ Rafinasyon Tesisi, Madeni Yağ Üretim Tesisi ve Membran Üretim Tesisi kurulması planlanıyor. Projenin değeri 9 milyon lira olarak öngörülüyor. 

Proje kapsamında kurulacak Atık Yağ Rafinasyon Tesisi’nin kapasitesi 30.000 ton/yıl Madeni Yağ Üretim Tesisi’nin kapasitesi 60.000 ton/yıl ve Membran Üretim Tesisi’nin kapasitesi 30.000 ton/yıl olup, toplam kapasite 120.000 ton/yıl olacak.

ATIK YAĞ RAFİNASYON VE MEMBRAN ÜRETİMİ

Tesise gelen atıklar stok tanklarına alınarak kimyasal ön işlemden geçirilecek. Uygulanan filtrasyon işlemi sonucu     alınan katı yük nötrleştirilerek membran üretiminde kullanılmak üzere satışa sunulacak. Atık susuzlaştırma ünitesinde içerisinde bulunan su ve solventten arındırılacak. Su solvent karışımı evaporasyon işlemine tabi tutularak su ve solvent birbirinden ayrıştırılacak. Su kimyasal arıtmadan geçirilerek deşarja verilecek. Solvent satış için depolanacak. Susuzlaştırılan atık evaporasyona tabi tutularak Base oil ve Asfalt olarak iki ayrı irin elde edilecek. Asfalt satışa sunulurken, ekstraksiyon tankına alınan Base oil çözücü ile muamele edilerek     Çözücü – Tortu, Base oil – Çözücü karışımı şeklinde dinlendirilerek fazlardan ayrıştırılacak. Çözücü ve Tortu karışımı Solvent Geri Kazanım Ünitesinde işlenecek. Çözücü tekrar kullanımı için kullanılacak. Tortu asfalt tankına gönderilecek. Çözücü ve Base oil karışımı kızgın buharla yıkanacak. Kazanılan Çözücü tekrar kullanımı amaçlı depolama tankına gönderilecek.     Elde edilen Base oil madeni yağ üretimine ve/veya satışa hazır hale gelecek.

MADENİ YAĞ ÜRETİMİ

Rafinasyon sunucu elde edilen Base oil ürün stok tanklarından üretim miktarına göre mikserlere alınarak 50 dereceye kadar ısıtılacak. Yapılacak ürüne göre ısı ayarlanıp katkılar eklenerek homojen bir karışım sağlanacak. Ürün ardından satışa sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz