Test Ettik: Renault Taliant 1.0

0
2194

Ticariturk.com test köşesinde konuğumuz hem binek hemde kiralama sebebiyle ticari olarak ta yollarda göreceğimiz: Renault Taliant. Renault, Symbol’ün yerine çok daha yakışıklı çok daha karizmatik bir model ile iddialı bir giriş yaptı.

Taliant, Renault’ nun B-Sedan pazarındaki en etkili ve en yeni oyuncusu.

 

Dizel motor seçeneği olmayan Taliant, rekabete benizli ve LPG’li motorlarla hazır. Modern tasarımı ile dikkatleri üzerine toplayan Taliant, iç mekanda konusunda da rakiplerinden geri kalmayan detaylara sahip.

Renault Symbol, B sınıfı sedan pazarında güçlü oyuncular içinde yer alıyordu. Renault Symbol isminden vazgeçip Taliant adı ile B-Sedan pazarında güncellemeye gitti. Daha önce Renault Symbol’da olduğu farklı ülkelerde Dacia Logan olarak da satılan Taliant, güncel Renault tasarım anlayışını yansıtıyor.

Modern çizgiler kusursuz tasarım

Taliant, modern tasarım çizgileri, teknolojik donanımları, artırılmış kalite ve konfor unsurlarıyla B-Sedan segmentine farklı bir perspektif getiriyor. Filo, kiralama şirketleri ve ticari araç kullanıcılarına hitap etmesi hedeflenen Taliant, bireysel tüketicilerin de ilgisini çekecek tasarıma sahip.

Taliant’ın motor gamında dizel motor seçeneği bulunmuyor. Dizel motor yerine LPG motor seçeneği sunularak filo ve ticari amaçlı kullanımlar için bir seçenek olarak sunuluyor. 1.0 lt’lik benzinli 3 silindirli motorun 65 HP’lik atmosferik motoru 5 ileri manuel şanzımana sahip. Aynı motorun turbo versiyonu ise 90 HP gücünde.

 

Bu motor 6 ileri manuel ve X-Tronic adı verilen otomatik şanzımanla sunuluyor.

100 HP gücündeki 1.0 lt LPG’li versiyon ise 5 ileri otomatik şanzımana sahip. Taliant, Joy ve Touch donanım paketlerine sahip. 65 HP’lik versiyonu sadece Joy donanım paleti ile satılıyor. Touch donanım paketine opsiyonel donanım paketlerle Taliant, C-Sedan seviyelerine yükseliyor.

Renault Taliant, Symbol’ün aksine güncel bir bir platform kullanıyor. Renault Grubu’nun CMF-B adı verilen modüler platformunda üretilen Taliant, güncel Clio ve Captur ile Nissan Micra’yla aynı platforma sahip.

C şeklinde farlarla tasarım imzası

Taliant’ın dış görünüşü güncel Megane Sedan’ın küçük kardeşi gibi duruyor desek yanlış olmaz. Özellikle ön ve yan görünüşte bu daha çok ortaya çıkıyor. Ön görünümde güncel Renault markasıyla özdeşleşmiş olan C şeklinde farlarla tasarım imzasını ortaya koyuyor.

Havalandırma ızgarasında kullanılan krom detaylar ve tampondaki estetik sis farları ile tamamlanıyor.

Kaput üzerindeki kat çizgileri otomobile sportif bir hava katıyor. Renault Taliant 4.396 mm uzunluğu ve 2.649 mm aks açıklığına eşlik eden eğimli ön camı ve toplam 1.501 mm yüksekliği ile zarif bir görünüme sahip.

Akıcı tavan çizgisi, arka tarafta konumlandırılan radyo anteni ve tavan çizgisiyle birlikte küçülen arka camlar, modelin dinamik yapısını pekiştiriyor.

 

Yan görünümde yerini aldığı Symbol’e oranla şık ve modern tasarıma sahip. Taliant’ın arka kısmında yine C şeklinde stop grubu otomobilin şık tasarımını destekliyor.

Yeni Renault Taliant’ın iç mekanı modern ve ergonomik bir görünüm sunuyor. Orta konsolda kullanılan kumaş kaplama iç mekana farklı bir hava katıyor.  Sürücü odaklı ve kalitesi artırılmış bir iç mekan teknolojik anlamda da rekabetçi.

Orta konsolun üstünde bulunan 8 inçlik ekran Navigasyon opsiyon paketine sahip. Bu pakette dokunmatik bilgi ekranı, eğlence ve Navigasyon sistemi ile kablosuz Aplee CarPlay özellikleri sunuyor. Touch donanım paketinde standart olarak sunulan otomatik klimanın dizaynı ve tuş takımı ergonomik açıdan sorunsuz.

Test aracımızda opsiyonel olarak sunulan teknoloji paketinde elektrikli park freni ve eller serbest Renault kart sistemi bulunuyor. Sürüş destek paketinde ise kör nokta uyarısı, ön ve arka park sensörü ve geri görüş kamerası sunuluyor.

Renault Taliant’ın ön koltukları yeterli konfora sahip. Arka koltuklarda diz ve baş mesafesi konusunda sorunsuz. Ön koltukların sırt kısmındaki katlanır sehpalar arka koltuk konforuna destek oluyor. Renault Taliant’ın en büyük artıalrından biri bagaj hacmi. 628 lt hacme sahip olan bagaj sınıfının ötesinde bir alan sunuyor.

Renault Taliant’ta kullanılan 3 silindirli, 1.0 litre ve turbo destekli motor görev yapıyor. Araç istenirse manuel istenirse de değişken oranlı X-Tronic şanzımanla alınabiliyor. Test aracımızda X-Tronic şanzımana sahip. 999 cc hacmindeki motor 4500 d/d’da 90 HP güç ve 1750 d/d’da 142 Nm tork üretiyor.

Otomobilin maksimum hızı 169 km/s ve 0-100 km/s hızlanma değeri 13.9 saniye. Otomobilin ortalama tüketim değeri ise 6.1 lt/100 km.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz