Petrol Ofisi 2022’de akaryakıt sektöründe liderliğini korudu

0
753

Petrol Ofisi, yurt içi toplam akaryakıt satışlarında geçen yılı yüzde 22,43 pazar payıyla tamamlayarak liderliğini korudu.Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki yurt içi akaryakıt satışları 2022’de yaklaşık 29,5 milyon tona yükselirken, Petrol Ofisi sektörde ilk sırada yer aldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yayımladığı ‘Petrol Piyasası 2022 Yılı Sektör Raporu’nda yer alan verilere göre şirket, 6,6 milyon tonluk yurt içi satış miktarıyla bir önceki yıla kıyasla satışlarını artırdı ve pazar payını 22,43’e çıkardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Petrol Ofisi Grup Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Abbasoğlu, akaryakıt sektöründe liderliği koruduklarını belirterek, ‘Martta da Petrol Sanayi Derneği, madeni yağlar ve toplam kimyasallar pazarındaki liderliğimizi 13’üncü kez teyit etmişti. Petrol Ofisi Grubu olarak sektöre öncülük edecek hizmet ve teknolojiler üretmeye devam edeceğiz.’ ifadelerini kullandı.

Abbasoğlu, enerji sektörünün global konjonktürüne ilişkin, şunları kaydetti:

‘Küresel enerji piyasaları deyim yerindeyse her şeyi aynı anda istiyor. Bir yandan petrole olan talep günde 2 milyon varile ulaşarak rekor seviyeleri görüyor. Öte yandan yenilenebilir enerjide yıl sonuna kadar beklenen kapasite artırımı 400 gigabayt olarak raporlanıyor ki bu da bir rekor. Diğer yandan da elektrikli araçlarda 2023 sonuna kadar en az yüzde 35’lik bir artış bekleniyor. Bu dinamiklerin ülkemizdeki yansımalarına ilişkin çok önemli sorumluluklarımız var. Hava, deniz ve karadaki tüm faaliyetlerimizde konvansiyonel, geçişsel ve sürdürülebilir enerji kaynakları üzerine bütüncül ve yenilikçi çalışmalarımızı derinleştiriyoruz. Türkiye enerji altyapısındaki liderliklerimizi üzerine ekleyerek sürdüreceğiz.’

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz