Otomobiller Yaşlandıkça ve Pahalandıkça Sektör Büyüyecek!

0
807

Otomotiv pazarında yaşanan gelişmeler, paralel olarak satış sonrası ve oto servisleri sektöründe de gelişmelere sahne oluyor. Çip krizi ve döviz kuru gölgesindeki sıfır otomobil fiyatları, direkt olarak ikinci el otomobillerin de pahalanmasına sebep olarak bir otomobil satın almayı her geçen gün daha zorlu hale getiriyor.

Domino etkisiyle hali hazırda araca sahip olanların uzun süre yeni otomobil alamayacağına dikkat çeken Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Araç parkımız bir süre daha yaşlanmaya ve pahalanmaya devam edeceği için, elinin altında bir otomobili olanlar bakım ve onarımlara daha çok özen göstermeye başlayacak. Satış esnasında yapılan ekspertiz işlemlerinde eksiklerin direkt ortaya çıkması ihtimali de bakımlı araçların değerini yükseltiyor. Bu süreçte özellikle avantajlı özel oto servisleri ciddi anlamda büyüme gösterecek.” dedi.

Premium araçlara servis hizmeti veren Aşin Otomobil, satış sonrasının en önemli ayağını oluşturan oto servisleri sektörünün geleceğini mercek altına altı. Yeni otomobil üretimi ve tedarikinde yaşanan sıkıntılar, yeni otomobile ulaşmayı zorlu kılarken, ikinci el otomobillere olan talebi de artırıyor. “Yeni bir otomobil satın almak, bir süre için daha kolay görünmüyor.” yorumunu yapan Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, araç bakım ve onarımlarının önem kazanmaya başladığının altını çiziyor.

 

Araç bakımlarını aksatmamak ikinci el değerini yükseltiyor

 

Eskiden sürücülerin, otomobil sorun çıkarmaya başlayınca satılığa çıkardığına değinen Erdem, artık bir aracı satmak için düzenli bakım yaptırmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Erdem “Tüketiciler yeni bir otomobil fikrine uzak kalmaya başladıkça ellerindeki otomobilin kıymetini anlamaya başladı. Düzenli bakım yaptırmak sahip oldukları aracın ömrüne ömür kattığı gibi ikinci el değerine de artı etki ediyor. Bugün ekspertiz yaptırmadan otomobil alan yok  ve bu kontrollerde en ufak eksikler direkt ortaya çıkıyor. Bu yüzden bakımlara mümkün mertebe özen göstermek gerekiyor.” dedi.

Bayilerdeki satış baskısı yetkili servislere de sıçrıyor

 

Otomobil satmakta zorluklar yaşayan showroomların yetkili servis tarafında da kur ve satış baskısı sebebiyle fiyatların çok yüksek noktalara ulaştığını ifade eden Erdem, zaman geçtikçe ustalığın ve iyi hizmetin özel servisleri daha iyi noktaya getireceğine dikkat çekti:

“Kaliteli hizmet veren, TSE Belgeli özel servislerde, yetkili servislerden yüzde 50 daha uygun fiyata, OEM parçalarla bakım ve onarım hizmeti alabiliyorsunuz. İşinde iyi olduğunu kanıtlamış, yetkili servis kalitesinde özel oto servisi hizmeti veren, otomobillerin tüm ihtiyaçlarını tek çatı altında giderebilen kompleks yapılar, araçlar yaşlandıkça ve pahalandıkça öne çıkacak ve gelişecek.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz