‘Mobil kaza tutanağı’ ile 5 dakikada tutanak doldurmak mümkün

0
607

Emniyet Genel Müdürlüğü Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen “Mobil kaza tutanağı”, sürücülere ve polislere zamandan tasarruf sağlıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince tarafından hizmete sunulan “Mobil kaza tutanağı” sürücülere ve polislere zamandan tasarruf imkanı sunuyor.

Türkiye’de ​​kağıt f​orm ile ​tutulan kaza tespit tutanakları bir süredir akıllı telefonlardan üzerinden de doldurulabiliyor. Uygulamayı akıllı telefonlarına indiren sürücüler, uzun süren tutanak doldurma işlemini kısa sürede tamamlarken trafik polisleri de uygulama sayesinde mesailerini ihtiyaç olan bölgelerde değerlendirebiliyor.

Poliçe bilgileri sisteme kaydedilebiliyor

“Mobil kaza tutanağı” uygulamasında önce kaza yerinin en az dört fotoğrafının sisteme yüklemek ve ardından poliçe bilgilerini sisteme girmek gerekiyor. Poliçe bilgilerinin sisteme kaydedilmesine imkan tanıyan uygulama, bu sayede her seferinde bilgilerin yeniden girilmesi ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Poliçe ile birlikte tüm sürücü bilgileri, ehliyet ve ruhsat fotoğrafları da sisteme girilebiliyor. Böylece kaza anında geriye sadece kaza yorumunun yapılması ve senaryo çizimi kalıyor. Böylelikle tüm bilgiler otomatik olarak diğer telefona aktarılıyor ve tutanak en kısa sürede dolduruluyor.

Kaza yazılı ve sesli şekilde anlatılabiliyor

Uygulamada kazanın oluş şekli yazılı ve sesli şekilde anlatılabiliyor, kaza yerinin kısa bir videosu çekilebiliyor ve kaza, senaryo çizim ekranıyla canlandırılabiliyor. Sürücüler, girdikleri verileri değişiklik/onay kısmından kolay bir şekilde kontrol edebilirken değişiklik gerektiren durumlarda hızlıca ilgili ekrana erişebiliyor. İşlem, sürücülerin ekrana elle atacakları imza ile tamamlanmış oluyor. Sonrasında sürücülerin cep telefonlarına SMS ile bilgilendirme yapılıyor.

Hasarın sonuçlanması 12 günden 2 güne iniyor

Kaza tutanağı formunun e-mail adreslerine PDF olarak iletildiği sistemde her iki aracın sigorta şirketleri anında bilgilendiriliyor. Bu sayede sigorta şirketleri tarafından işlemlere başlanıyor. Mobil kaza tutanağı sayesinde kaza tutanağı doldurma işlemi ortalama 1 saatten 5 dakikaya, hasarın sonuçlanması ise ortalama 12 günden 2 güne iniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz