Dacia Sandero Test Sürüşü

0
2135

TicariTürk Test Ekibi’nin yeni konuğu tamamen yenilenen üçüncü nesil Dacia Sandero Stepway. Cesur ve yenilikçi dış tasarımının yanı sıra motor ve şanzımandaki devrim ile oldukça konuşulacak bir SUV olacak. Evet SUV olacak diyorum çünkü Sandero Stepway bir SUV olarak yeniden doğdu.”Gerisi Hikaye”

  Mart 2021’de satışa başlanılacak olan oldukça dinamik ve rekabet seviyesi yüksek B-SUV segmentine yeni bir soluk getirdi. Yeni dış kabuğu ve yeni nesil çevreci motorlara kavuşan yeni X-Tronic otomatik  şanzımanla kombine edilmiş Sandero Stepway’la ltanışmaya hazır olun.

Ekonomik yapısıyla yıllardır Türkiye’de tercih sebebi olan Dacia Sandero stepway gelen tepkileri ciddiye almış ki yeni nesilde  bu rahatsızlıkların çoğu daha modern biçimde giderilmiş. Yeni Sandero Stepway eski nesline kıyasla her açıdan hissedilebilen modern, cesur ve ilerici tasarımıyla dikkat çekiyor.

Bir önceki modelinden daha köşeli ve daha heybetli bir tasarıma bürünen model de hem şehir içi sürüş hem de şehir dışı sürüş kabiliyetlerinden ödün vermeden sunulabileceğini kanıtlayan çizgiler yeni nesil B-HB SUV tasarımında öncü olmayı hedefliyor.

   Her yol koşuluna uygun bir otomobil olduğunu vurgulayacak biçimde iyileştirilen Sandero Stepway’ın ön tarafta logo dışında tüm detayların değişmiş olarak karşımıza çıktı.

Yeni marka kimliğini tanımlayan Y şeklindeki ışık imzalı LED farlar ve krom görünümlü ön ızgara ile fark yaratıyor. Yeniden konumlandırılan sis farları ise, ön taraftaki bütünüyle değişen tasarım diline eşlik ediyor. Kaput üzerindeki çizgiler de bu güçlü yapıyı vurguluyor. Ön ve arkada bulunan krom görünümlü koruma kızakları otomobili çekici kılarken, yan kapı korumaları da güçlü duruşu destekliyor.

Ön tasarımın daha eğimli bir çizgiye sahip olan yan camlar, daha verimli tasarlanmış bir iç mekânın da habercisi niteliği taşıyor. Arka tarafta ise genişleyen omuzlar, Yeni Sandero Stepway’e güçlü bir karakter kazandırıyor. Yeni nesille birlikte gizlenmesine rağmen kolay ulaşılabilir bagaj kapağı açma düğmesi, artan ergonominin sinyallerini veriyor. Radyo anteni ise tavanın arkasına doğru konumlanarak daha estetik bir görünüm sağlıyor.

   Y şeklindeki ışık imzası arka farlarda da bulunurken, tasarım anlamında bütünlüğü sağlıyor. Arka kısım biraz daha detaylandırdığımızda Led farlar sizi kendine çekiyor.

Tasarımı yenilenen arka tampon ilave edilen krom detaylarla daha kaliteli ve modern bir görünüm sunarken ön tampondaki sensörlerde olduğu gibi arka tampon sensörlerle sürücüsüne park etme durumunda güven veriyor. Yine yenileme operasyonu kapsamında ön ve arka stop grupları LED teknolojisiyle modernize edilmiş olduğunu fark ediyoruz.

Yeni Dacia Sandero Stepway iç mekan tasarımında da kalitesini konuşturmuş. Kaliteli sayılabilecek malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor.

   Tasarımdaki değişiklikler, Dacia’nın yeni tasarım diline işaret eden havalandırma ızgaraları, ile kumaş dokuşlar kalite algısını daha ileriye taşıyor.

Konsolun üzerinde konumlanan multimedya ekranı ise teknolojik bir kokpit deneyimi yaşatıyor.  8 inç multimedya ekranı Dacia markası için bir ilk olma özelliği taşıyor. Media Display sisteminde Apple CarPlay özellikleri bulunuyor.

Sürücü ayrıca, direksiyon üzerinde bulunan tuş yardımıyla tek dokunuşla Siri üzerinden otomobiliyle iletişim kurabiliyor. Media Nav sistemi ise, Media Display’in özelliklerine ek olarak Renault ve Dacia markalarında ilk olan kablosuz Apple CarPlay ile geliyor.

 Yeni motor ile daha çevreci

Dacia Sandero Stepway, Euro 6D-Full standardına uygun 999cc’ lik motordan 90 beygir 142 nm tork gücüne sahip turbo beslemeli yeni nesil 1.0 litre TCe motora sahip. Sürekli değişken  X-Tronic otomatik şanzımanla kombine edilmiş.

Dacia, Sandero Stepway’de ilk kez sunduğu X-Tronic şanzımanla sınıfının en ulaşılabilir otomatik vites seçeneğini getiriyor.0-100 km hızlanmasını 14.20 sn, yakıt tüketimi ise ortalama 5.2 litre Co2 emisyonu 119 bu tabloya baktığımızda Sandero Stepway daha düşük karbondioksit salınımını da beraberinde getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz