Clarios, Sodyum-İyon Batarya Geliştiricisi Altris ile Ortak Geliştirme Anlaşmasını Resmileştirdi!

0
21

Genişletilmiş ortaklık, gelecekteki düşük voltajlı sodyum iyon batarya sistemleri için temel oluşturuyor

Gelişmiş akü çözümlerinde global bir lider olan Clarios ile İsveçli sodyumiyon akü geliştiricisi ve prototip üreticisi Altris, düşük voltajlı mobilite uygulamaları için özel bir ortak geliştirme anlaşması imzaladıklarını duyurdu.

Anlaşma kapsamında Altris, düşük voltajlı uygulamalar için sodyum-iyon hücre teknolojisini geliştirmeye odaklanırken Clarios, batarya sistemini tasarlamak için batarya yönetim sistemleri, yazılım ve sistem entegrasyonundaki uzmanlığından yararlanacak. Clarios ve Altris’in bu yılın başlarında sodyum-iyon hücreleri kullanan düşük voltajlı araç aküleri için ayrıntılı bir üretim planının oluşturulmasını hedef alan bir iş birliği anlaşmasına eklenen yeni ortak geliştirme anlaşmasının zamanlaması da dikkat çekiyor. Anlaşma, küresel otomotiv sektörünün dönüşüm açısından çok önemli bir dönemde gerçekleştiği için stratejik bir önem taşıyor.

Sürdürülebilir ve çevreci

Hibrit ve tamamen elektrikli modeller de dahil olmak üzere her araç, temel sistemlere ve işlevlere güç sağlamak için güvenilir bir düşük voltajlı enerji kaynağına ihtiyaç duyuyor. Aracın karmaşıklığı arttıkça, düşük voltaj şebekesinin kablo kumandalı direksiyon, kablo kumandalı fren düzeni, otonom teknolojiler ve zenginleştirilmiş kabin içi deneyimler dahil olmak üzere gittikçe büyüyen yazılım tabanlı bir işlev yelpazesine ayak uydurması gerekiyor. Sodyum-iyon (Na-ion) bataryalar, bu artan güç talebini karşılamak için çok uygun bir alternatif oluştururken doğası gereği kolay geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik özellikleriyle ön plana çıkıyor. Sodyum-iyon teknolojisi, LFP batarya teknolojileriyle kıyaslandığında eşit düzeyde bir enerji yoğunluğu sağlıyor. Çevre dostu ve kolay geri dönüştürülebilir malzemeleri sayesinde ise sürdürülebilir bir ürün olma özelliği taşıyor.        Sodyum-iyon hücreler, tuz, ahşap, demir ve hava gibi kolay bulunabilir malzemelerle üretilebiliyor ve çatışmalı minerallerden ve zararlı elementler barındırmıyor.  Sodyum-iyon bataryaların geliştirilmesi, otomotiv batarya teknolojisinde önemli bir ilerlemeyi temsil ederken bu yeni nesil pillerin otomotiv sektörünün döngüsellik hedeflerini ileriye taşıması hedefleniyor.

“Artan talebin karşılanmasını sağlayacak”

Clarios’un Başkan Yardımcısı ve Global Müşteriler, Ürünler ve Mühendislikten Sorumlu Genel Müdürü Federico Morales Zimmermann, “Altris ile yapılan bu ortak geliştirme anlaşması, Clarios’un inovatif batarya çözümlerinin geliştirilmesindeki lider konumunu daha da genişletmesini ve sürdürülebilir enerji depolama sistemlerine yönelik artan talebi karşılamasını sağlıyor. Bu, düşük voltajlı batarya üretim alanında kimya-dinamik olma stratejimiz açısından önemli bir adımdır. Artık gelişmiş araç teknolojilerinin ortaya çıkardığı düşük voltaj enerji taleplerini desteklemek için emici cam mat (AGM), lityum-iyon ve sodyum-iyon dahil olmak üzere çeşitli gelişmiş batarya türlerini üretme yetkinliğine sahibiz” dedi.

Daha iyi ve daha güvenli sodyum-iyon bataryalar için…

Altris’in CEO’su Björn Mårlid, “Altris dünyaya daha iyi, daha güvenli ve gerçekten sürdürülebilir sodyum-iyon bataryalar sunmak istiyor. Clarios ile hayata geçirilen bu ortak geliştirme anlaşması, otomotiv batarya pazarına özel olarak uyarlanmış sodyum-iyon aküleri geliştirme ve üretme odağımızı sürdürmemizi sağlıyor. Kimyamız, rekabetçi bir enerji yoğunluğunu korurken, düşük sıcaklık performansını yüksek akım sağlama becerisiyle birleştirmek gibi benzersiz bir avantaja sahip. Bu da bizi ulaşım çözümleri için mükemmel bir seçim haline getiriyor” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz