Alfa Romeo, Giulia ve Stelvio GT Junior özel serilerini tanıttı.

0
946

Markanın geçmişine atıfta bulunan ve karakteristik özelliklerini gözler önüne seren özel seri versiyonlar; sportiflik, performans ve işlevsellik gibi kavramları birleştiriyor.

1960’ların ikonu ‘GT 1300’den ilham alan Giulia ve Stelvio GT Junior özel serileri sınırlı sayıda üretilecek.

Alfa Romeo 2021 yılındaki lansman dönemini Giulia ve Stelvio GT Junior özel serileri ile devam ettiriyor. Marka, hayata geçirdiği özel serilerle uzun ömürlü, estetik ve işlevsel otomobiller yaratma konusundaki yeteneğini gözler önüne sererken, tüm modellerinin üretildikten yıllar sonra da ilham verici olduğunun ve duyguları harekete geçirmeye devam ettiğinin altını çiziyor.

Alfa Romeo bu bakış açısıyla 1960’larda müzik, sanat ve modanın öne çıktığı Londra merkezli kültürel akım olan “Swinging Sixties” döneminin en güzel örneklerinden ikonik GT 1300 Junior’ı, Giulia ve Stelvio GT Junior özel seri versiyonlarıyla yeniden yollara döndürüyor. 1960’ların ikonu GT 1300’den ilham alan özel seriler, mayıs ayında pazara sunulan ve 500 adet üretilen Giulia GTA/GTAm ve Giulia ile Stelvio ‘6C Villa d’Este’ özel versiyonlarını takiben satışa sunuluyor.

Giulia ve Stelvio GT Junior: Ölümsüz güzellik

Sınırlı sayıda üretilecek olan özel seri ve sportif versiyonlar, “Veloce” donanım seviyesiyle tercih edilebiliyor. Giulia ve Stelvio’nun “GT Junior” sınırlı özel versiyonunda 2,2 litre turbo dizel 210 HP veya 2,0 litre 280 HP turbo benzinli olmak üzere iki farklı dört silindirli motor seçeneği bulunuyor. Güç, 8 vitesli otomatik şanzıman ve Q4 dört tekerlekten çekiş sistemiyle yola aktarılıyor. Ayrıca 2.0 litre, 280 HP’lik Giulia’da arkadan itiş seçeneği de bulunuyor.

 

Özel versiyonlar, dikkat çekici tasarım detaylarıyla da fark yaratıyor. Her iki modelin de sportif iç mekanlarında, özel dikişlere ve koltuk başlığında özel “GT Junior” işlemesine sahip elektrikli ayarlanabilir deri ön koltuklar yer alıyor. Özel seri versiyonların kabin içerisinde ön konsolda 1960’ların şık GT 1300 Junior silueti de yer alıyor. Stelvio’da beş kollu 21 inçlik; Giulia’da ise 19 inç hafif alaşım jantlar göze çarpıyor.

Giulietta ve Stelvio “GT Junior” özel seri versiyonlarında iddialı “Lipari Ochre” gövde renginin yanı sıra L2 ADAS sistemleri, arka park sensörleri, kablosuz şarj ve otomatik açılan elektrikli bagaj kapağı gibi opsiyonel donanımlar bulunuyor.

Giulia GT 1300 Junior: Bir dönemin özeti

Otomobil tarihine adını yazdıran GT 1300 Junior, 1966’dan 1976’ya kadar üretildi ve üretimde kaldığı 10 yılda yaklaşık 100 Bin adet satıldı. Bertone gövdeli ve 89 HP motora sahip Giulia Sprint GT’ye benzeyen GT 1300 Junior, çok kısa bir süre içerisinde, hayallerin ulaşılabilir kabul edildiği 60’ların otomobili olarak kendini kanıtladı. GT 1300 Junior, Alfa Romeo’nun karakteristik özelliği olan güzellik ve işlevsellik arasındaki dengenin çarpıcı bir örneğiydi. Bu yüzden de Alfa Romeo’nun hafif ama güçlü formlarla ölümsüz bir tasarımın elçisi olan GT 1300 Junior reklamlarında “otomobilinizle her gün bir zafer” spotunu kullanması tesadüf değildi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz