4×4 ve SUV kullanan sürücüler daha ‘sosyal’

0
1298

Premium lastik üreticisi ve teknoloji şirketi Continental’in markalarından General Tire’ın yeni araştırmasına göre, olumsuz hava koşullarında güvenilirlik, sürücülerin araçlarından en büyük beklentileri arasında yer alıyor. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası, 4×4 veya SUV sahibi olduktan sonra tahminlerinden daha fazla sosyal etkinliklere katıldıklarını belirtiyor. Yeni lastik alırken ise dayanıklılık, yakıt verimliliği ve ıslak zeminde yol tutuşu ön plana çıkıyor.

Continental markalarından, arazi lastikleri uzmanı General Tire’ın yeni araştırması, sürücülerin 4×4 ve SUV araçlara yönelmesinin en sık rastlanan nedenlerini göz önüne serdi. Bu yönelimin en önemli sebepleri arasında yüksek sürüş pozisyonu, daha fazla depolama alanı ve olumsuz hava koşullarında güvenilirlik öne çıkıyor. Araştırmaya katılan 2 bin 4×4 ve SUV sürücüsünün yaklaşık beşte biri, off-road kapasitesinden dolayı daha büyük araçları tercih ediyor.

Satın aldıktan sonra, 10 sürücünün 4’ünden fazlası (yüzde 43) aracını değiştirme ihtiyacı hissediyor. Sonuç olarak, artık çoğu kişi aracın artan çekiş gücü ve dengesi (yüzde 35) ile çekme kapasitesini (yüzde 33) eskiye kıyasla önemli faktörler olarak görüyor. Araştırmaya katılan araç sürücülerinin yarısından fazlası, 4×4 veya SUV sahibi olduklarından bu yana yol gezileri, arazi keşif gezileri ve kamp tatilleri gibi sosyal etkinliklere beklentilerinin üzerinde katıldıklarını belirtiyor. Katılımcıların beşte biri ise 4×4 veya SUV araçlarıyla araziye daha fazla çıkmak istiyor.

‘Her yer ulaşılabilir’

General Tire İş Geliştirme Müdürü Matthias Bartz, “4×4 ve SUV araç sahiplerinin en önemli ihtiyaçlarını ve bunların zaman içinde nasıl değiştiğini öğrenmek çok ilginç. Çoğu, olumsuz hava koşullarıyla baş edebilecek bir aracın yanı sıra sürücüye güven veren lastiklerin öneminin altını çiziyor. General Tire, ‘Her yerin ulaşılabilir’ olduğuna gerçekten inanıyor. Lastiklerimiz ister yolda ister arazide, her türlü macerayı destekler. Sıra dışı arazi becerilerini güvenilir kara yolu sürüşü ile birleştirmek isteyen SUV, pikap ve arazi aracı sürücülerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Grabber AT3 gibi arazi lastikleri geliştirdik” dedi.

Arazide en büyük sorun lastik hasarı

Araştırma, katılımcıların yarısının 4×4 veya SUV ile araziye çıktığını da ortaya çıkardı. Alışılagelmiş güzergâhların dışına çıkmaya cesaret eden sürücüler, yanlarına en çok ilk yardım çantası, yedek lastik ve iş lambası alıyorlar. Arazi sürüşü yapanların en sık karşılaştığı sorun olan lastik hasarı, kara yolundan çıkıldığında dayanıklı ve sağlam lastiklere olan ihtiyacın altını çiziyor. Sürücülerin yüzde 41’i arazide çamura saplanırken, yalnızca yüzde 12’si yanlarında bu durumdan kurtulmalarına yardımcı olacak bir kurtarma ekipmanı (recovery board) taşıyor.

4×4 araç satın alanların yarısından fazlası (yüzde 53) ilgilendikleri araçların arazi becerilerini karşılaştırıyor. Yol ve arazi performansı arasında doğru dengeyi bulmak yüzde 61’i için önem taşıyor. Sürücülere tercih ettikleri 4×4 veya SUV lastikleri sorulduğunda, ise en önemli özellikler olarak dayanıklılık, yakıt verimliliği, ıslak zeminde yol tutuşu ve kilometre performansı öne çıkıyor.

Sağlam ve dayanıklı lastik seçimi önemli

Sürücülerin yüzde 67’si sağlam ve dayanıklı lastiklere sahip olmanın önemli olduğunu, yüzde 31’i ise lastiklerini yalnızca güvenilir bir markadan satın alacaklarını belirtiyor. Aslında dörtte biri, hem kara yolu hem de arazide mükemmel performans sergileyen lastiklerle ilgileniyor.

Matthias Bartz, “Bir 4×4 veya SUV’un direksiyonuna geçtiğinizde, bu çok yönlü araçların sunduğu imkânların çeşitliliğini bilmek harika. Bu araştırma, arazi sürüşü yapan veya daha fazlasını yapmak isteyen sürücülerin yola çıkmadan önce pek çok altın kuralı bilmelerinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. İşte bu yüzden, web sayfamızda güvenli bir arazi sürüşü ve maceranın tam tadına varmak için gereken her şeyin yer aldığı bir bölüm oluşturduk” diye ekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz